Gepubliceerd op:
18
november
2025

Woonzorgcentrum Hof van Egmont toont hoe kleine ideeën een groot verschil maken.

Bij Zorgbedrijf Rivierenland geloven we sterk in de kracht van kleine ideeën. In woonzorgcentrum Hof van Egmont in Mechelen leidde zo’n klein, warm idee tot een mooie traditie: bewoners in hun laatste levensfase kunnen voortaan zelf aangeven welke kledij ze willen dragen na hun overlijden. Een eenvoudig kaartje aan de kleerhanger maakt voor medewerkers meteen duidelijk wat de wens is. Het resultaat? Een persoonlijk, respectvol en betekenisvol afscheid.

 

Dit is één van de vele micro-innovaties die te ontdekken zijn op Vonk (www.deeljevonk.be), een nieuw platform dat toont hoe vernieuwing in de zorg vaak start op de werkvloer. Medewerkers, mantelzorgers en familieleden bedenken elke dag oplossingen die het leven en werken in de zorg warmer, makkelijker en menselijker maken.

Vonk: vernieuwing van onderuit

Vonk werd opgericht om die kleine, creatieve verbeteringen zichtbaar te maken en te versterken. Terwijl de ouderenzorg kampt met personeelstekorten en toenemende zorgnoden, brengt Vonk een ander verhaal: dat van hoop, daadkracht en betrokkenheid.

Als één van de eerste voortrekkers toont Zorgbedrijf Rivierenland samen met acht andere organisaties hoe medewerkers tot waardevolle oplossingen komen wanneer ze ruimte krijgen om te proberen. Van bewonersparticipatie tot teamwerking: overal groeien enthousiasme en trots.

“Vonk sluit perfect aan bij onze visie,” zegt Tom Van Berckelaer, coördinator wonen, leven en zorg bij Hof van Egmont. “We willen medewerkers stimuleren om hun ideeën te delen. Wat soms klein lijkt, krijgt dankzij Vonk een naam en een plek.”

Samen bouwen aan een lerend ecosysteem

Vonk wil uitgroeien tot een sectorbreed ecosysteem waarin organisaties leren hoe ze structureel innovatieruimte kunnen creëren. Met het ondersteuningspakket Vonk-plek kunnen zorgorganisaties een cultuurswitch inzetten richting meer initiatief, vertrouwen en werkplezier.

Wat werkt in de ouderenzorg, werkt net zo goed in thuiszorg, geestelijke gezondheidszorg, revalidatie, onderwijs en andere mensgerichte sectoren. Overal waar mensen met mensen werken, ontstaan kleine vonken van verandering.

Ook jouw idee kan een vonk zijn

Iedereen die actief is in zorg of welzijn kan zijn of haar micro-innovatie delen via www.deeljevonk.be. Tegen eind 2025 wil Vonk meer dan 100 van deze ‘vonken’ verzamelen, om van daaruit de zorgsector verder te versterken.